Budowa naturalnego paznokci

Wśród kobiet można zauważyć wzmożoną chęć posiadania pięknych, zadbanych i wystylizowanych paznokci. Stały się one atrybutem mody i urody – to nie podlega żadnej dyskusji. Estetycznie wykonane paznokcie, smykałka w dłoni czy sam talent to nie wszystko. Warto jest zasięgnąć fachowej wiedzy w tym zakresie tak, aby nie zrobić sobie czy innym krzywdy. Dziś przychodzę do Was z odrobiną tejże wiedzy, którą nabyłam dzięki szkoleniom oraz w procesie samodoskonalenia. Chciałabym abyście poznali, od podszewki, jedną z części własnego ciała, jaką jest aparat paznokcia. Uważam, że każda osoba zajmująca się stylizacją paznokci powinna posiadać podstawową wiedzę w tym zakresie. Czy Ty też tak sądzisz?

 

Jeśli mówimy o podstawie to zacznijmy od naturalnej budowy aparatu paznokciowego.

 

Paznokcie, tak samo jak włosy, są przydatkiem skóry, inaczej mówiąc jej wytworem. To twarda płytka rogowa chroniąca opuszek palca. W głównej mierze składają się z keratyny, (co stanowi 95%), pozostałe składniki to wapń, lipidy i woda. Są one tak samo ważne w procesie tworzenia paznokci jak witamina A B E oraz H. Przyczyną cienkich, łamliwych i rozdwajających paznokci na pewno będzie niedobór wyżej wymienionych witamin, jak i nieodpowiednie odżywianie się czy zaburzenia we wchłanianiu substancji odżywczych. Także moi drodzy warto zadbać o odpowiednią i zbilansowaną dietę, jeśli zależy Wam na zdrowej płytce paznokcia.
PODSTAWOWE ELEMENTY PAZNOKCIA

Macierz – to miejsce wzrostu i formowania się paznokcia. Łatwo można uszkodzić podczas odsuwania skórek, należy wtedy zwrócić szczególną uwagę by nie robić tego zbyt mocno.

Wał paznokcia – inaczej warstwa skóry, która otacza i zakrywa paznokieć z każdej strony oprócz wolnego brzegu. Utrzymuje paznokieć we właściwym położeniu.

Obłączek – pomost pomiędzy macierzą a płytką paznokcia, znajduje się u nasady paznokcia. To nic innego jak białawy, półksiężycowaty obłoczek na naszej pytce

Obrąbek naskórkowy – wg mnie to potocznie mówiąc skórki, które podczas zabiegów manicure są odpychane lub usuwane za pomocą cążków. Zadaniem obrąbka jest ochrona przed zanieczyszczeniami oraz zabrudzeniami

Łożysko paznokcia - jest to tkanka znajdująca się pod płytką paznokciową, nie przyczynia się do wzrostu paznokcia, lecz do jego odżywia 

Płytka paznokcia - widoczna część paznokcia składająca się keratyny 


Ból podczas urazów spowodowany jest tym, iż aparat paznokcia jest bogato unaczyniony i unerwiony, dlatego też podczas uderzenia czy uszkodzeń tak bardzo boli nas w jego okolicy.

Mam dla Was zdjęcie z uwzględnionymi elementami, tak by łatwiej zinterpretować powyższą treść.A TUTAJ CIEKAWOSTKI

Wiecie, że rozwój aparatu paznokciowego zaczyna się już w 8 tygodniu życia płodowego a w dniu narodzin paznokcie są całkowicie wykształcone? Jako że o tym drugim wiedziałam to informacja pierwsza całkowicie mnie zaskoczyła, nie miałam pojęcia, że ten proces zaczyna się tak wcześnie

 

Do czynników powodujących wolniejszy wzrost paznokcia należą niedoczynność tarczycy, niedożywienie, miesiące zimowe, niektóre leki czy paznokcie ręki niedominującej.

 

Natomiast do czynniki sprzyjających szybszy wzrost paznokcia możemy zaliczyć ciąże, nadczynność tarczycy, miesiące letnie oraz paznokcie ręki dominującej.

 

Wyczytałam, że do szybszego wzrostu przyczynić się może również obgryzanie paznokci (onychofagia), ale szczerze nie mam pojęcia jak się do tego odnieść. Czy to możliwe, że im więcej obgryzamy to tym szybciej nasze paznokcie rosną?

 

Jeśli post Was zaciekawił będzie mi miło za jego udostępnienie lub pozostawienie komentarzu 😊

                                                                                         
                                    

Komentarze

 1. Należę do tej nieszczęsnej grupy od onychofagi i jakoś nie potwierdzam by szybciej przyrastały ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się tak właśnie wydawało. Nigdy nie dotyczył mnie ten problem, raczej zawsze obgryzałam i to do krwi skórki dookoła paznokcia, co na pewno nie wpływało na szybszy ich wzrost.

   Usuń
 2. Obłączek, ale fajnie się nazywa :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się zgodzić z czynnikami które wpływają i niekorzystnie wpływają na wzrost paznokcia. Przetestowałam, że tak powiem obie opcje.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja bym powiedziała...że moje paznkcie to moja pięta Achillesowa...krótka i szeroka płytka. Zawsze mega zadroszcze laskom które mają pięken paznokcie

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo informacji i świetna wizualizacja :) Moje paznokcie są z natury bardzo delikatne i łamią się od byle czego. Zdecydowanie muszę się bliżej przyjrzeć zawartości witamin w mojej diecie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie się przyjrzyj ewentualnie korzystaj z kremów do dłoni które mają w swoim składzie witaminy ;)

   Usuń
 6. Mi dosyć szybko rosną paznokietki, kształt mnie troszkę drażni, mam małą płytkę :( Świetny post! Obserwuje z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ mi miło! Dziękuję bardzo 😇😘 próbowałaś lekko odsunąć skórki? Zawsze to optycznie wydłuży płytkę paznokcia ☺

   Usuń
  2. Super wpis. Bardzo ciekawy:)

   Usuń
 7. Konrektny i wyczerpujący wpis. Dobrze jest wiedzieć jak zbudowane jest nasze ciało. Świadomość tego często pomaga w dbaniu o swoje zdrowie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Kami :) Również jestem tego zdania, że ta świadomość pomaga w dbaniu o nasze zdrowie. Warto jest pogłębiać wiedzę w tym temacie

   Usuń
 8. Bardzo lubię dbać o sowje paznokcie, szczególnie ostatnio, kiedy po przebytej Bostonce wszytskie paznokcie mi odpadły i rosły na nowo.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jestem bardzo wdzięczna za pozostawienie komentarza 😊

instagram @karellauk

Copyright © Karella