5 SEKUND JUNIOR || Recenzja gry planszowej

 

Jak już zauważyliście, czy to na moim kanale Instagram, czy tutaj, jestem fanką gier planszowych. To dla mnie lepszy sposób spędzania wolnego czasu z córką niż wymuszone zabawy w dom, sklep czy lekarza. Tak, należę do tej grupy rodziców, którzy nie lubią bawić się z dzieckiem, i się wcale z tym nie kryję. To nie jest tak, że nie lubię spędzać czasu z córką. Uwielbiamy grać w różne gry planszowe lub karciane. W pokoju Łucji jest jeden regał, który „ugina się” pod ich ciężarem!

Kilka dni temu kupiłam grę planszową 5 SEKUND JUNIOR. Czy był to strzał w dziesiątkę? Sprawdźcie koniecznie!

 


Na początku chciałabym zaprezentować wam grę planszową, która nie ma kostki do gry. Tak! Dobrze czytacie. Co zawiera pudełko marki Trefl?

  • 354 dwustronne karty z pytaniami (708 pytań)
  • 18 kart "Czas"
  • 18 kart "Zmiana"
  • 6 pionków
  • specjalny czasomierz
  • plansza
  • pudełko na karty
  • instrukcja

 

Wszystko jest starannie i solidnie wykonane. Plansza jest w kształcie prostokąta i składa się z dwóch części. Czasomierz to rurka, w środku której znajdują się małe metalowe kuleczki, a czas ich przetoczenia z góry do dołu, to tytułowe Pięć sekund.

Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat (tutaj bym polemizowała).

Liczba graczy od 2 do 6 (im więcej, tym większa zabawa).

Celem gry jest wymienienie dwóch lub trzech (w zależności od wyboru trudności/poziomu gry) odpowiedzi na pytanie, które znajduje się na karcie. 

Karty są dwustronne. W kolorze żółtym – dla młodszych dzieci i w czerwonym – dla tych starszych. Dzięki temu w jednej rozgrywce mogą grać gracze w różnym wieku. To jest świetne rozwiązanie. Nikt się nie obraża i nie musi czekać na swoją kolej. Ponadto, gdy jakiekolwiek polecenie sprawi nam trudność, możemy użyć kart CZASU lub ZMIANY. To pomaga uzyskać dodatkowy czas na odpowiedź lub zmianę pytania.

Gdy gramy z Łucją w 5 sekund ona otrzymuje łatwiejsze pytania z kart. Ja, czy Chłop, mamy zestaw pytań w wersji trudniejszej (czerwona strona). Przeważnie umawiamy się, że jedna osoba czyta i odmierza czas danej rozgrywki.


Jesteś w błędzie, jeśli myślisz, że wymienienie 3 bajek z dzieciństwa, czy 3 maszyn gospodarczych to łatwe pytania. Udzielenie prawidłowej odpowiedzi pod presją czasu jest bardzo kłopotliwe i sprawia wiele trudności nie tylko najmłodszym uczestnikom gry. Przyznaję się bez bicia, że i ja mam z tym problem.

Gra uczy działania pod presją czasu i w stresie, porusza obszar kreatywnego myślenia a co najważniejsze pobudza do skupienia i koncentracji na danym zadaniu. Pozwala świetnie spędzić wspólny czas dając przy tym dużo radości i śmiechu.


Zasady gry można lekko zmienić. Aby dopasować poziom trudności do gracza, wystarczy umownie zmienić liczbę odpowiedzi z trzech na cztery lub z dwóch na jedną. 

Jestem ciekawa czy będziesz wstanie w ciągu pięciu sekund i przy dźwięku toczących się kulek, które odmierzają czas, wymienić 4 strony internetowe lub 4 części samochodu 😊? Pod presją czasu do głowy przychodzą różne pomysły. Bywają też nieadekwatne do zadania lub po prostu bardzo śmieszne. Koniecznie przekonaj się sam! 


Odkąd mamy w domu tę grę, jesteśmy jej fanami. W szczególności Łucja, która mogłaby grać w nią bez końca 😊 Czy znacie/posiadacie grę 5 Sekund Junior?

Komentarze

instagram @karellauk

Copyright © Karella