Domowy patent na zabawę z dzieckiem || Ciastolina DIY

Anglia to kraj, w którym dzieci mało czasu spędzają poza domem. Aura za oknem i „wieczne deszcze” nie sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu. Zimą, a nawet latem, by nie zwariować, my rodzice musimy być przygotowani na atrakcyjne spędzanie czasu w naszych czterech ścianach.  Jeśli Twoje dziecko, tak jak Łucja, uwielbia różne prace manualne, zachęcam Cię do zrobienia domowej masy plastycznej. Świetna zabawa gwarantowanaJest to dobry sposób wykorzystania produktów spożywczych, a przy okazji można miło spędzić wspólny czas.  

Przepisów na domową ciastolinę jest wiele, raczej Ameryki nie odkryłam ;) Polecam ci ten, który sprawdził się u nas. Jest łatwy w przygotowaniu.

Składniki:
2 szklanki mąki
1 szklanka soli
2 szklanki ciepłej wody
2 łyżki oleju
1 łyżka kwasku cytrynowego
barwniki spożywcze 

Mąkę, sól, wodę, olej oraz kwasek cytrynowy połącz przy pomocy drewnianej łyżki. Lekko podgrzej ciągle mieszając, aż masa zgęstnieje. Wyrabiaj ciastolinę gdy jest jeszcze ciepła. Nie powinna lepić się do rąk. Jeśli tak się dzieje, możesz podsypać odrobiną mąki. 

Wyrobioną masę podziel na tyle części, ile chcesz uzyskać kolorów. Do każdego kawałka dodaj barwnik spożywczy i ugniataj do uzyskania jednolitego koloru. 


P.s. Podczas mieszania kolorów polecam włożyć rękawiczki, by nie zafarbować swoich dłoni. Jak łączyłam kolory? Oderwałam kawałek uzyskanej masy, zrobiłam kuleczkę a w jej środku dziurkę. Wsypałam całą saszetkę barwnika i połączyłam z łyżeczką ciepłej wody. Następnie całość zagniotłam wyrabiając do uzyskania koloru.Jakie korzyści płyną z zabawy ciastoliną?

Zabawy z masą plastyczną mają wiele zalet, które wpływają na rozwój naszego dziecka:

* pobudzają wyobraźnię i kreatywne myślenie,

* rozwijają motorykę małą: chwytanie, napinanie i rozluźnianie mięśni, ćwiczenie ruchów nadgarstka, przedramienia i ramienia,

* rozwijają koordynację wzrokowo ruchową,

* wspomagają koncentrację i skupienie na danej czynności,

* idealnie wyciszają,

* pozytywnie wpływają na współpracę półkul mózgowych, co w efekcie ma wpływ na rozwój mózgu,

* integrują całą rodzinę i dzieci w różnym wieku.

Ćwiczenia sprawności manualnej są świetnym wstępem do dalszego rozwoju dziecka pod kątem nauki pisania! Dlatego warto podsunąć ciastolinę już dwulatkowi! 

Udanej zabawy! 

Komentarze

instagram @karellauk

Copyright © Karella